niedziela, 31 marca 2019

Na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno

Roczna produkcja przemysłu tytoniowego dla około 1 miliarda palaczy wynosi 5,5 biliona papierosów - zdecydowaną przewagę palaczy stanowią mężczyźni.

Niechlubne statystyki z lat 80-tych, mówiące, że ponad 50% Polaków to palacze spadły do 29,6 % (1995r.) i 24 % (2015r.) Niestety okazuje się, że aż 50 % osób palących oddaje się nałogowi w domu, co oznacza, że negatywne skutki dotykają innych członków rodziny.
W Polsce roczna liczba zgonów z powodu palenia wynosi 70 000.

Podczas palenia papierosa zawarta w dymie papierosowym nikotyna wraz z ogromną ilością innych szkodliwych substancji, w tym blisko 50 rakotwórczych dostaje się do krwi, gdzie rozpoczynają się niszczące dla organizmu procesy chemiczne.
Podjęcie decyzji o rzuceniu nałogu palenia nie przychodzi łatwo. Pomimo oczywistej świadomości, że palenie zabija, palenie jest wciąż akceptowalne.

Rosnąca świadomość „zdrowotna” w istotnym stopniu wykreowała modę na niepalenie.
Troska o stan swoich płuc, zagrożenie rozwojem nowotworu, dbałość o wygląd i wizerunek to główne argumenty uwolnienia się od papierosowego nałogu, a względy ekonomiczne mogą być dodatkową motywacją. Powszechne opinie, że rzucenie palenia powoduje tycie, nie jest racjonalnym uzasadnieniem tkwienia w nałogu.
Wprowadzony w ostatnich latach zakaz palenia w wielu miejscach publicznych ma na celu ochronę osób niepalących przed biernym paleniem, a stanowiąc przeszkodę swobodnego sięgania po papierosa jest swoistą zachętą do odrzucenia nałogu przez palaczy.
Wszyscy, którzy rzucili palenie wiedzą, że było ciężko – niektórym udawało się dopiero po kilku próbach. Część osób decyduje się na zastosowanie z preparatów antynikotynowych, zawierających substancje czynne, zmniejszające głód nikotynowy. Niektórzy decydują się na terapie  oparte na akupunkturze, a nawet hipnozie. Sprawdzonym sposobem jest systematyczna aktywność fizyczna, która ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i nastroju.

Pozbycie się fizycznego psychicznego uzależnienia od papierosów oprócz poprawy funkcjonowania organizmu przynosi także wolność. Uzmysłowienie sobie, że tkwienie w nałogu jest pułapką, która nie tylko nie wnosi nic do życia, a wręcz powoduje utratę zdrowia i pieniędzy jest kluczowe dla podjęcia właściwej decyzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz