środa, 10 kwietnia 2019

Czynniki lipotropowe ratują wątrobę

W walce o przywrócenie prawidłowego funkcjonowania wątroby niezwykle ważną rolę odgrywają 3 czynniki lipotropowe wspomagajcie metabolizm tłuszczu oraz pozostałe procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie.

1/ METIONINA – występuje w rybach, mięsie, fasoli, grochu, brokułach, szpinaku, brukselce. Jest aminokwasem siarkowym z grupy niezbędnych w procesie metabolizmu aminokwasów egzogennych. Odpowiada za syntezę białek z łańcucha polipeptydów.
Nie jest wytwarzana w organizmie.
Działanie: hamuje odkładanie się w wątrobie złogów tłuszczowych, stymuluje wydzielanie żółci, dzięki której usuwane są z organizmu toksyny, bierze udział w produkcji cysteiny i chroniącego wątrobę glutationu, pośrednio dezaktywuje wolne rodniki i niektóre hormony.
zapobiega uszkodzeniom komórek wątroby, hamując postęp jej otłuszczania, marskości i złuszczania, jest pomocna w zatruciach lekami i alkoholem. Bierze udział w keratynizacji naskórka, skóry właściwej, paznokci i włosów. Pomaga w przypadku cukrzycy i miażdżycy oraz w chorobie Parkinsona, w leczeniu zakażeń układu moczowego i żółciowego,  w leczeniu depresji, a także w zwalczaniu alergii. Stosowana jest w profilaktyce kamicy żółciowej oraz w trakcie kuracji antybiotykami.
Ponadto zwiększa wydolność fizyczną, pobudza oraz usprawnia procesy myślowe i z tego względu zalecana jest dla osób starszych.
Przeciwwskazania: wirusowe zapalenie wątroby, kwasica metaboliczna

2/ INOZYTOL – występuje w pomarańczach, grapefruitach, mięsie, wątróbce, fasoli, orzechach, pszenicy pełnoziarnistej. Stanowi główny składnik lecytyny.
Działanie: zapobiega odkładaniu tłuszczu oraz cholesterolu, przeciwdziała detoksykacji wątroby i zaburzeniom produkcji żółci. Jest ważnym składnikiem błon komórek nerwowych, poprawia przewodzenie sygnałów nerwowych i ogólne funkcje umysłowe.
Pomaga w leczeniu neuropatii cukrzycowej, leczeniu nerwicy natręctw, depresji,

3/ CHOLINA -występuje w soi, wątróbce, jajach, mleku,  kapuście, kalafiorze, orzechach ziemnych. Jest składnikiem fosfatydylocholiny – występuje w błonach komórkowych.
Działanie: Przeciwdziała odkładaniu tłuszczu i cholesterolu, wspomaga detoksykację wątroby oraz funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego. Wspomaga gromadzenie L-karnityny w tkankach, zmniejszając jednocześnie zawartość tłuszczu.  Skutecznie chroni przed działaniem alkoholu, toksyn, niektórych leków i wirusów. Dodatkowo osłania układ sercowo naczyniowy, obniżając poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, zmniejsza agregację płytek krwi. Pełni ważną rolę w ochronie i przewodzeniu komórek nerwowych. Może wpływać na proces trawienia oddziałując na perystaltykę jelit. Poprawia wydolność fizyczną, sprzyjając większym obciążeniom fizycznym.
Analiza stosowanej diety, z punktu widzenia zawartości w niej wymienionych wyżej czynników lipotropowych, pomoże w jej skorygowaniu poprzez zwiększenie udziału poszczególnych produktów. Będzie to gwarancją, że wątroba otrzymuje wszystko, czego najbardziej potrzebuje.
Tak właściwe odżywianie, jak codzienna porcja aktywności ruchowej, powinny być traktowane jako nieodłączne elementy mające na celu optymalizację stanu zdrowia. Im wcześniej wprowadzimy ten model w życie, tym lepszych efektów możemy oczekiwać. Jednocześnie pamiętać należy, że na wprowadzenie pozytywnych zmian i korzystnych dla zdrowia nawyków nigdy nie jest za późno - ani po przejściu na emeryturę, ani po pojawieniu się problemów zdrowotnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz