wtorek, 2 kwietnia 2019

Wątroba w centrum uwagi

Zmiany sylwetki pojawiają się wraz z wiekiem, ale zaczynają niepokoić dopiero, gdy pojawia się nadwaga.
Kiedy widzimy nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, pierwszą przyczyną wydaje się mało aktywny tryb życia, skłonność do słodyczy lub uboczne działanie przyjmowanych leków.
Niestety często przyczyny mogą być o wiele poważniejsze.

Najgroźniejszą przyczyną otyłości brzusznej jest stłuszczenie wątroby, co następuje na skutek nadmiernego jej obciążania w dłuższym czasie, w wyniku zmuszania do przetwarzania zbyt dużej ilości substancji, w celu usuwania toksyn.
Skrajnie pogarszanie się stanu wątroby prowadzi do marskości, a w konsekwencji nawet do śmierci. Jeszcze kilka lat temu uważano, że powodem stłuszczenia wątroby jest długotrwałe nadużywanie alkoholu. Obecnie coraz częściej z problemami wątrobowymi zgłaszają się po pomoc osoby, które nie piją alkoholu - w takich przypadkach stwierdzane jest stłuszczenie wątroby niealkoholowe.
Przyczyną jest gromadzenie tłuszczu w komórkach wątroby (hepatocytach) zamiast spalania go, w efekcie wątroba powiększa znacznie swoją wielkość.
Kiedy powiększonej wątrobie towarzyszą objawy takie jak: problemy trawienne i częste zaparcia, odczuwanie ucisku w prawej, górnej części brzucha (w okolicy łuku żebrowego) chronicznie złe samopoczucie i zmęczenie oraz brak efektów odchudzania, pomimo ruchu i stosowania diety odchudzającej, nie można problemu bagatelizować.
Niezależnie od zasięgnięcia porady lekarskiej, wykonania zaleconych badań oraz podjęcia leczenia trzeba świadomie zmienić styl życia na prozdrowotny. Nieodzowne jest rozpoczęcie lub zwiększenie intensywności systematycznej aktywności fizycznej.
Codzienne spalanie energii związane z wysiłkiem fizycznym i aktywnością ruchową musi być przynajmniej na poziomie 25 % całkowitej energii zużywanej na wszystkie czynności życiowe.
Formy aktywności nie mają kluczowego znaczenia, ale ważne jest tempo i intensywność ruchu. Należy doprowadzić organizmu przynajmniej do stanu lekkiego zmęczenia, bo jest to element warunkujący proces dodatkowego spalania tłuszczu podczas wysiłkowej przemiany materii, oraz spoczynkowej przemiany materii – następującej po wysiłku
Prozdrowotny styl życia wymaga przyjrzenia się swojej diecie oraz konsekwentnego wyeliminowania z niej tłuszczów oraz alkoholu w każdej postaci. Bez tego nie uda zatrzymać się niszczenia komórek wątroby i pozbycia się trudności, na jakie napotyka wątroba w  przetwarzaniu i filtrowaniu spożywanych pokarmów.

Dietetycy zalecają detoksykację wątroby, poprzez dostarczanie jej najlepszego budulca w postaci bogatych w białko pokarmów, zawierających naturalne składniki o właściwościach regulacyjnych dla organizmu, w tym również dla mechanizmu spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Do tych niezbędnych składników zaliczane są tzw. czynniki lipotropowe – METIONINA, INOZYTOL i CHOLINA - synergizujące spalanie tłuszczu. Z tego względu zalecane jest przejście na dietę składającą się z jedzenie ryb, chudego, mięsa, jaj, mleka, warzyw i świeżych soków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz