poniedziałek, 6 maja 2019

Siemię lniane - dobra ochrona przewodu pokarmowego

Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego - płaskie, o kształcie podobnym do łezki, wielkości 2–3 mm, barwy szarobrązowej.

Powszechnie i z dawien dawna wiadomo, że siemię lniane posiada właściwości bardzo cenne dla naszego organizmu - jest jednym z najpopularniejszych środków medycyny naturalnej. Najczęściej stosowane jest do łagodzenia szeregu dolegliwości układu pokarmowego, a także oddechowego, oraz zewnętrznie. Ma przede wszystkim działanie osłonowe oraz stabilizujące. Zawiera bardzo dużo substancji śluzowych.
W siemieniu lnianym zawarte są m.in. białka o bardzo korzystnym zestawie egzogennych aminokwasów. Wykorzystywane jest w postaci rozgniecionej i mielonej, a jako wywar lub mączka dodawane jest do najróżniejszych potraw.
Przede wszystkim bardzo dobrze działa osłonowo na przewód pokarmowy. Wodne wyciągi z nasion siemienia (całego lub zmielonego) powlekają błony śluzowe naszego żołądka i przełyku, chroniąc je przed substancjami szkodliwymi. Po zalaniu wodą nasiona przybierają brązową barwę, pęcznieją i pokrywają się warstwą śluzu, który długo utrzymuje swą lepkość. Właśnie dlatego śluz jest tak skuteczna ochroną, bo utrzymuje się długo w naszym organizmie. To umożliwia długotrwałe przedostawanie się aż do jelita grubego. W tym czasie zatrzymuje szkodliwe związki i przeciwdziała ich wchłanianiu. Dodatkowo nie bez znaczenia jest, że nasiona siemienia lnianego mają właściwości lekko przeczyszczające. Dzięki pęcznieniu w jelicie grubym, poprawiają perystaltykę jelit, co ułatwia wypróżnianie.
Ponadto do organizmu dostarczane są cenne składniki takie jak cholina, łatwo przyswajalne białka, lignany, fitosterony dlatego stosowane jest w profilaktyce nowotworowej. Służy również obniżaniu złego cholesterolu.
W zastosowaniu zewnętrznym śluz uzyskany z siemienia lnianego może być używany także jako odżywka do włosów, ponieważ dobrze nawilża suche i zniszczone włosy. 
Z wymienionych powyżej względów siemię lniane uważane jest za zielarski środek leczniczy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz